National Tempus / Erasmus+
Office in Ukraine

News Subcription

Enter your E-mail:

RSS Subcription

Polls

Як Ви ставитеся до Болонського процесу в Україні?





Тематичний семінар «Співпраця між вищими навчальними закладами і бізнесом»

Тематичний семінар «Співпраця між вищими навчальними закладами і бізнесом»

Термін проведення: 14-15 травня 2012 р.

Місце проведення: Технологічний інститут, м. Холон, Ізраїль

Учасники від України:

1. Суліма Євген Миколайович, Перший заступник Міністра, Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

2. Кочубей Олександр Олексійович, Перший проректор, Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара

3. Рашкевич Юрій Михайлович, Проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків, Національний університет «Львівська політехніка»

4. Нестеренко Сергій Анатолійович, Проректор з навчальної та науково-педагогічної роботи, Одеський національний політехнічний університет

5. Захарченко Вадим Миколайович, Проректор з науково-педагогічної роботи, Одеська національна морська академія

6. Рижков Ростіслав Сергійович, Голова студентського парламенту, Національний університет кораблебудування імені Адмірала Макарова

7. Бацюкова Світлана Юріївна, координатор, Національний Темпус-офіс в Україні

Програма та матеріали: http://holon2012.bolognaexperts.net/news

Звіт

Тематичний семінар «Співпраця між вищими навчальними закладами і бізнесом» став першим із серії семінарів 2012 р. для Національних команд експертів з реформування вищої освіти, організованої Виконавчим агентством з питань освіти, аудіовізуальних засобів та культури, EACEA (м. Брюссель) та Мережею університетів європейських столиць (UNICA).

Семінар став платформою для обговорення проблем і перспектив співпраці між університетами та підприємствами. Окрім делегації з України, участь у семінарі взяли представники Азербайджанської Республіки, Республіки Білорусь, Російської Федерації, Республіки Туркменістан, Республіки Узбекистан та Ізраїлю – загалом понад 70 учасників.

Представники університетів, технологічних парків, дослідницьких центрів, компаній і державних агенцій презентували власний досвід та ідеї щодо трансферу технологій, розробки бізнес-моделей, створення технологічних парків, розвитку підприємництва в університетах, розбудови партнерства між вищими навчальними закладами, бізнесом і суспільством. Розмаїття представленого матеріалу, а також поєднання сесій семінару із зустрічами в компаніях створило унікальне середовище для розвитку нових ідей та обговорення проблемних питань.

Захід відкрили Президент Технологічного інституту Гаді Голан, Керівник Департаменту Програми Темпус Виконавчого агентства Клаус Хаупт, Голова Представництва ЄС в Ізраїлі Ендрю Стендлі та координатор Національного Темпус-офісу в Ізраїлі Шира Ланір. Тематика виступів першого дня семінару стосувалася ролі університетів як важливих агентів інновацій та моделей співпраці між університетами та бізнесом. Своє бачення та досвід презентували професори Ян Корнеліс, Мірі Єміні та Аскаралі Дамінов.

Учасники семінару ознайомилися з такими моделями співпраці між університетами та бізнесом за підтримки Міністерства промисловості та торгівлі Ізраїлю.

Програма MAGNET. Гранти на 3-5 років для проведення дослідження партнерством компаній та принаймні одного вищого навчального закладу / дослідницької інституції, яке має стати основою для виробництва високотехнологічного продукту.

Програма MAGNETON. Гранти для підтримки вже існуючого партнерства «бізнес – вищий навчальний заклад / дослідницька інституція». Розмір гранту не має перевищувати 66 % бюджету запропонованого дослідницького проекту.

Програма KATAMON – тип програми MAGNETON, спеціально розроблений для досліджень в сфері водних ресурсів.

Програма NOFAR стосується прикладних академічних досліджень, які ще не стали комерційним продуктом. Метою проекту має стати перетворення результатів дослідження на бізнес-продукт у співпраці між університетом і комерційним партнером (компанією чи бізнес-інкубатором). Надання гранту можливе за умови, що 10 % бюджету ініціативи співфінансуватиметься компанією – потенційним втілювачем продукту на ринку.

Програма KAMIN підтримує перші стадії прикладних академічних досліджень, які мають потенціал стати промисловим продуктом. Гранти надаються вищим навчальним закладам і не вимагають співпраці з бізнесом. Максимальний розмір гранту досягає 400,000 NIS (більше, ніж 100 тисяч USD), максимальна тривалість проекту – близько 3 років.

Професор Вільного університету Брюсселя Ян Корнеліс поділився досвідом створення ініціатив-гібридів, що отримують фінансування як за рахунок державних субсидій, так і приватних інвестицій, та розповів, як його університет зміцнив стратегію інтернаціоналізації через міжнародне співробітництво з трансферу технологій. Було презентовано декілька case-studies стосовно ноу-хау, розроблених у Вільному університеті Брюсселя, які сприяли проведенню радикальних змін в біомедичній сфері та стоматології, як от томографія та використання «розумних» пігулок/таблеток.

Протягом першого дня семінару учасники обговорювали механізми співпраці між вищими навчальними закладами та підприємствами: спільне виконання дослідницьких проектів, спільні публікації, використання університетських лабораторій та обладнання, створення технологічних парків при університетах, працевлаштування випускників, спільна розробка навчальних програм тощо.

Професор Аскаралі Дамінов розповів про діяльність інноваційної групи в Узбекистані, яка складається з представників вищих навчальних закладів і підприємств. Ця група створила базу даних підприємств, проводить аналіз наукових і технологічних проблем компаній та рекомендує тематику наукових робіт для аспірантів і докторантів.

Музей дизайну в Холоні, що був відвіданий учасниками семінару, є прикладом ефективної співпраці між університетом і містом та показує, наскільки важливим є дизайн у розвитку культури й суспільства.

Під час семінару відбулася зустріч Першого заступника Міністра освіти і науки, молоді та спорту України Євгена Суліми з Керівником Департаменту Програми Темпус Виконавчого агентства ЄС з питань освіти, аудіовізуальних засобів і культури Клаусом Хауптом, який зазначив, що за оцінками Європейського Союзу Україна має значні досягнення як на інституціональному, так і на національному рівні, отримані в результаті втілення проектів Темпус в Україні.

Клаус Хаупт підкреслив важливу роль Національного Темпус-офісу в Україні щодо заходів Національної команди експертів з реформування системи вищої освіти в Україні та впливу на модернізацію системи вищої освіти.

У свою чергу, Євген Суліма високо оцінив вклад експертів Національного Темпус-офісу в розробку проекту Закону України «Про вищу освіту» (нова редакція) та допомогу з боку європейських колег.

Перший заступник Міністра розповів про скоординовану роботу між МОНмолодьспорту та Національним Темпус-офісом в Україні щодо впровадження проектів Програми Темпус та визначення національних пріоритетів, робота над якими цього року вже розпочалася.

Також, у рамках семінару відбулася зустріч членів української делегації з віце-президентом Технологічного інституту Едуардом Якубовим, під час якої обговорювалися новітні науково-технічні досягнення університетів України та Ізраїлю, розглядалося питання налагодження співпраці між Технологічним інститутом і вищими навчальними закладами України із можливим в найближчий час візитом представників цього інституту до України.

Перший день завершився візитом до компанії «Solar Edge Technologies», що оптимізує сонячну енергію і збільшує ефективність її використання, це, в свою чергу, дозволяє застосовувати сонячні батареї на будь-яких типах будинків і в будь-якій місцевості. Компанія разом з університетами здійснює прикладні дослідження у сфері цифрового контролю даних, конвертації енергії та напівпровідників.

Другий день семінару розпочався зустріччю в Вайсманському науковому інституті, одному із світових лідерів з мультидисциплінарних досліджень, які залучають сотні вчених і студентів. Інститут розвиває співпрацю з компаніями, що працюють в області високих технологій та біотехнологій в Ізраїлі й світі, приділяє особливу увагу фундаментальним дослідженням та комерціалізації результатів досліджень. При Вайсманському інституті, як і при інших ВНЗ в Ізраїлі, створюються спеціалізовані фірми/ агенції (незалежні, або в складі інституцій), які займаються комерціалізацією досліджень та трансфером технологій. Заклад заснував і підтримує Науковий парк – унікальний відкритий науковий музей, що містить близько 80 експонатів, які, виконуючи важливу освітню функцію, в інтерактивному режимі демонструють, як працюють закони фізики, принципи сонячної енергії, водної енергії та інші природні явища, з якими ми стикаємося кожного дня.

Перший проректор Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара Олександр Кочубей зустрівся з віце-президентом Вайсманського наукового інституту Мордечаєм Шевесом і обговорив можливість співпраці у науковій сфері та навчання і стажування українських аспірантів і науковців у Вайсманському інституті.

Презентації та доповіді другого дня семінару були присвячені налагодженню дослідницької співпраці та просуванню підприємництва в академічному середовищі. У своїй презентації професор Університету Сапієнза, Італія, Антоніо Каркатерра зауважив щодо необхідності застосування нових підходів в інженерних дослідженнях, методах викладання інженерних наук і співпраці підприємств та шкіл / факультетів інженерії.

Професор Вадим Захарченко презентував досвід Одеської національної морської академії щодо співпраці з компаніями морської галузі з метою ефективного працевлаштування випускників. Серед акцентів презентації – розробка навчальних програм за участю роботодавців, відповідність міжнародним стандартам та професійним стандартам морської галузі, зміцнення технічної бази вищого навчального закладу, стажування студентів і моніторинг отриманих результатів.

Професор Гала Гарібова підкреслила важливість мовної підготовки для працевлаштування випускників і розповіла про ініціативу Азербайджанського університету мов щодо спрямування системи викладання мов на отримання студентами компетентностей, потрібних на ринку праці, модернізації техніки викладання, щоб зробити її менш залежною від посібників, привести її у відповідність з міжнародними стандартами, започаткувавши критерії забезпечення якості викладання.

Про трансфер технологій в Університеті Бен-Гуріона розповів пан Нетта Кохен, представник компанії «BNG Technologies», що займається комерціоналізацією ноу-хау та інноваційних технологій. Компанія проводить аналіз потреб ринку та пропонує послуги університетських вчених для розробки сумісних з промисловістю продуктів шляхом проведення спільно-фінансованих досліджень, отримання ліцензій на впровадження продукту, заснування дослідницьких центрів і технологічних парків.

Того ж дня, Перший заступник Міністра освіти і науки, молоді та спорту України Євген Суліма зустрівся із заступником голови Кнесету, головою Комісії освіти, культури та спорту Ізраїлю Алексом Міллером. Метою зустрічі стало створення передумов розширення співробітництва в освітній та культурній сферах між двома країнами. Під час обговорення обидві сторони зауважили про необхідність надання динамічності та нового змісту співпраці України та Ізраїлю у галузі освіти, науки, спорту та відносин між молоддю двох країн. Євген Суліма зазначив, що визнання української системи вищої освіти, дипломів про вищу освіту України та Ізраїлю є дуже важливим для подальшого розвитку співпраці як в економічній, так і в освітній та науковій сферах двох держав. На часі підготовка та укладання договору між Україною та Ізраїлем про взаємне визнання дипломів про вищу освіту.

Алекс Міллер підтвердив необхідність більш тісної співпраці між Україною та Ізраїлем в освітній, науковій, спортивній та молодіжній сферах. Він розповів про нові проекти законів, які знаходяться на розгляді в Кнессеті, щодо питань розвитку спорту в Ізраїлі та про досвід розвитку студентського руху в Ізраїлі. Свої ідеї щодо розширення міжнародної співпраці висловив член Національної команди експертів з реформування вищої освіти України, голова студентського парламенту Національного університету кораблебудування імені Адмірала Макарова Ростислав Рижков.

Роботу семінару урочисто завершив Міністр науки та технологій Ізраїлю Даніель Гершкович. У своїй промові пан Гершкович наголосив на стрімкому розвитку технологій та на важливості прикладного компонента досліджень і трансферу технологій між вищими навчальними закладами та бізнес-сектором.

Перед поверненням в Україну голова української делегації, Перший заступник Міністра освіти і науки, молоді та спорту України зустрівся з Послом України в Ізраїлі Геннадієм Надоленком. Вони обговорили конкретні кроки щодо активізації співпраці між Україною та Ізраїлем у галузі освіти, науки, спорту і молоді.

 

Search on portal

ILID

ILIDlogo-w165

Institute for Leadership, Innovations and Development

Links

hair style model